E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
Anasayfa

Fizyoloji Anabilim Dalı

 

 Anabilim Dalı Başkanı
 Prof. Dr. Niyazi TAŞCI
Öğretim Üyeleri
Yrd. Doç. Dr. Selma CIRRIK

Yrd. Doç. Dr. Ali ASLAN

Yrd. Doç. Dr. Arzu ŞAHİN 

TANIM:

Kısaca fonksiyon bilimi olarak tanımlanan Fizyoloji, canlılarda hücreden dokuya, dokudan organa, organdan sisteme kadar bütün vücudun nasıl çalıştığını ve yaşam için vazgeçilmez olan özel işlevlerin nasıl gerçekleştiğini inceleyen bilim dalıdır.

Fizyoloji bilimi anatomi ve histoloji gibi primer olarak “yapı” ile ilgilenmemekle birlikte, fonksiyonu gerçekleştirenler canlı yapılar olduğundan, yapısal özellikler fizyolojiyi de ilgilendirir. Fizyolojik çalışmalar temelde mekanizmaları açıklamaya yöneliktir ve “nasıl?” sorusunun yanıtını bulmaya çalışır.

İnsan fizyolojisinde biz insan vücudunun canlılığını sağlayan özgül nitelikler ve mekanizmalar ile ilgileniriz. İnsanın canlılığını nasıl devam ettirdiği, yaşamsal fonksiyonların normal süreçlerde nasıl devam ettiğini öğrenmek hekimlik mesleğinin bilimsel ilkelerinin anlaşılması açısından çok önemlidir. Bu nedenle fizyoloji tıp fakültelerinin müfredatını oluşturan temel ve klinik bilim konuları arasında bir köprü görevi yapmaktadır.

BÖLÜM HAKKINDA:

Anabilim dalımız 2011 yılında Yrd. Doç. Dr. Selma CIRRIK’ın göreve başlaması ile kurulmuş olup, 2013 yılında Yrd. Doç. Dr. Arzu ŞAHİN atanması ile kadrosunu genişletmiştir. Tıp Fakültesi Dönem I ve Dönem-II, Diş Hekimliği Fakültesi 2. Sınıf ve Sağlık Yüksekokulu 1. Sınıf öğrencilerinin Fizyoloji dersleri ile Tıp Fakültesi Dönem I öğrencilerinin Biyofizik dersleri anabilim dalımızın sorumluluğunda yürütülmektedir.

YER VE KAPASİTE

Fizyoloji Ana Bilim Dalı, Tıp Fakültesi Morfoloji binası üçüncü katında yerleşmiştir. Bu katta akademik personel odaları ve bir adet araştırma laboratuarı yer almaktadır.

ANABİLİM DALI ÇALIŞMA KONULARI

- Renal fizyoloji

- Endokrin fizyolojisi

- Oksidatif stres ve egzersizT.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı