Hızlı Erişim

TIP FAKÜLTESİ

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Şaban ŞİMŞEK Tarafından Mizah Diliyle Tıp Mesleği Konferansı Verildi (19.09.2017)

Üniversitemizde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban Şimşek tarafından “Mizah Diliyle Tıp Mesleği” konulu konferans gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Morfoloji binası Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tevfik Noyan, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Öznur Ergen Akçin, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Derya Bostancı, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Prof. Dr. Şaban Şimşek konferansta hekimlik mesleğinin incelikleri, meslekte yaşanan sorunlar ve bunların çözümüne ilişkin yapılanlar veya yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi.  Şimşek, mesleğe yeni başlayan ve henüz meslek eğitimi almakta olan öğrencilere tecrübelerini aktararak tavsiyelerde bulundu. Doktorun, kendini hastasının yerine koyarak onun ruh halini anlamaya çalışmasının, hasta gibi düşünebilmesinin mesleğin püf noktalarından biri olduğunu söyleyen Şimşek, iyi doktor olabilmek için hastanın kültürünün iyi bilinmesi gerektiğini söyledi. Doktorların ve sağlıkçıların hastalar arasında fark gözetmemesi ve ego sahibi olmamaları gerektiğinden bahseden Şimşek, zor bir eğitim sürecinden geçtikten sonra mesleğe adım atan sağlıkçıların sahip oldukları bilgi ve becerilerini doğru şekilde kullanmalarının önemine değinerek tıp mesleğinin ne kadar hassas bir meslek olduğuna dikkat çekti.

Tıp alanında teknolojinin çok önemli olduğunu fakat bunun bir sağlıkçının kişisel yetenekleri olmaksızın yeterli olmayacağını ifade eden Şimşek, teknolojinin uygun olmayan şekillerde, gereksiz kullanımının hem bu teçhizatları yıprattığını hem de kamuoyunu zarara uğrattığını belirtti. Şimşek,  ihtiyaç olmadığı halde çeşitli tetkiklerin hastalara yaptırılarak bundan maddi fayda sağlandığını, bunun sonucunda sağlık alanında elde edilen verilerin de bu hatadan payını aldığını belirterek tıpta rekabetin ilerlemeyi getirdiğini fakat bunun iyi ayarlanmaması durumunda sonuçların kötü olacağını sözlerine ekledi.

Konferansta bir konuşma gerçekleştiren Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Tevfik Noyan, “Tıp alanında oldukça bilgi birikimi olan değerli hocamız tıp mesleğinin ilkelerinin neler olduğunu, meslekte yaşanan sorunları mizahi bir dille anlattı. Umarım bu konferanstan hepinizin çok önemli çıkarımları olmuştur. Bugün ilk ders niteliğinde olan bu konferansı vermek için bizleri kırmayıp Üniversitemizde gelen Sayın Prof. Dr. Şaban Şimşek’e teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Şaban Şimşek’e teşekkür belgesi takdim eden Rektör Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Doktorluk, yüzlerce yıl önce ortaya çıkan, esasen insanlığın var olduğu ve tedaviye ihtiyaç duyduğu dönemlerden günümüze değin varlığını sürdüren insana yaklaşım sanatı; ciddi, manevi ve insani yükümlülüğü içerisinde barındıran bir meslektir. Mesleğin bu denli önemli olmasında insan hayatına doğrudan etki etmeleri, yeni araştırmalar için çalışmalarda bulunmaları ve yaşamlarını tamamen insanlığa adamaları etkilidir. Bu meslekte önemli çalışmalara ve geçmişe sahip olan Şaban Şimşek Hocadan konferans vesilesi ile mesleğin incelikleriyle ilgili çok şey öğrenileceğini düşünmekteyim. Bizi kırmayarak Üniversitemize gelen Prof. Dr. Şaban Şimşek Hoca’mıza teşekkür ederim.” dedi.

Konferans sonrası Prof. Dr. Şaban Şimşek bu yıl Tıp, Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültelerine birincilikle yerleşen öğrencilere kendi yazmış olduğu kitabını hediye etti.


Eklenme Tarihi : 08-01-2019 16:36:33