E-Posta İletişim Telefon Rehberi Önemli Linkler BİDB Servis
TIP FAKÜLTESİ
Anasayfa

Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı

 

 Anabilim Dalı Başkanı
 
Öğretim Üyeleri

 

Bölüm Hakkında

 

Anabilim Dalımız bünyesinde;
1-Video fiberoptik bronkoskopi ünitesi

Bronkoskopi hava yollarının doğrudan görülerek incelendiği, sitolojik ve patolojik örneklerin alındığı endoskopik bir inceleme yöntemidir. Bronkoskopi işlemleri lokal yada genel anestezi altında yapılabilmektedir. Bronkoskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılır.

2- Solunum  fonksiyon  testleri laboratuarı

Solunum Fonksiyon Laboratuarı solunum sisteminin fizyolojik olarak değerlendirilmesini sağlamaktadır. Solunum sistemi hastalıklarının tanısının konulması, uygulanan tedaviye yanıtın takibinde, preoperatif değerlendirmelerde, maluliyet kararlarının verilmesinde  kullanılır.

3-Deri prick testleri(Allerji)

Göğüs hastalıkları alanında daha önce diğer yöntemlerle astım veya alerjik rinit tanısı koyulan ya da kuşku duyulan hastalarda, alerji varlığını araştırmak ve eğer varsa hangi maddelere karşı olduğunu ortaya koymak amacıyla alerji deri testi yapılır.

4- Göğüs hastalıkları ve TB polikliniği  

Anabilim Dalımızda hastanemiz 2.Katında  poliklinik  hastalarına hizmet sunmaktadır. Günlük ortalama 60 hastaya ayaktan poliklinik hizmeti verilmektedir.

5- Sigara bırakma polikliniği

Sigara Bırakma Polikliniği farmakoterapi ve bireysel sigara bırakma programları sunmaktadır. Program sigarayı bırakmak isteyen kişilerin bunu başarmaları ve sürdürmelerini sağlayan kişisel bilinçlenme, destek ve gerekli olan durumlarda ilaç tedavisi ile sürecin düzenli olarak takibinden oluşmaktadır.

6-Uyku Laboratuarı hizmeti henüz bulunmamakta ancak  planlanmaktadır.

 Ana Bilim Dalı Başkanının mesajı:

Ordu  Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri  olarak eğitim öğretim ile hizmet faaliyetlerimizin verilmesinde  dünyada bilimsel gelişmeleri takip eden, kaliteli, güncel   bilgiler ışığında hizmet verme  bilincinde olan bir  bilim dalıyız. Çağdaş ve daha büyük bir fakülte ve üniversite olma yolunda kararlı adımlarla ilerlerken tıpta temel kavram olan  insan hayatını koruma ve iyileştirme prensibi ile hareket etmekteyiz.İnsan yaşamı bizim için kutsaldır. Anabilim dalımızda lisans ve lisans üstü eğitim konusunda bölümümüzü daha da geliştirip güçlendirmek, öğrencilerimize kaliteli,güncel ve kendilerini donanımlı  hissedecekleri eğitim ve öğretimi sunmak bizim görevimizdir.Yalnız ulusal değil aynı zamanda, uluslararası düzeyde saygın bir Anabilim Dalı haline gelebilmek  için, yoğun çalışmalarımızı daha etkin ve hızlı bir şekilde sürdürme gayret ve çabası içerisindeyiz.

Sağlıklı günler dileği ile..

 T.C. Ordu Üniversitesi © 2015 Cumhuriyet Yerleşkesi PK 52200 Merkez / ORDU Telefon : 0 ( 452 ) 226 52 00
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı